Počet výsledků: 56

Otevřít filtraci

Endokrinní systém je orgánový systém tvořený endokrinními žlázami, které produkují hormony; ty řídí např. růst, rozmnožování (reprodukci), metabolismus apod. Obrázek: Endokrinní systém – schematický nákres. Popisky endokrinních žláz jsou zvýrazněny tučně. Znázorněny jsou zejména: hypothalamus, hypofýza (ty tvoří společně tzv. hypothalamo-hypofyzární systém), šišinka, štítná žláza, příštitná tělíska, brzlík, nadledviny, slinivka břišní, děloha a vaječníky (u žen), varlata (u mužů). (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také endokrinní, orgánový systém, hormony, endokrinní žlázy.

Endokrinní žlázy neboli žlázy s vnitřní sekrecí jsou žlázy, které nemají žádné vývody a jejich sekrety („výměšky“) se uvolňují přímo do krve. Sekrety endokrinních žláz označujeme jako hormony. Endokrinní žlázy společně tvoří endokrinní systém. Konkrétními příklady endokrinních žláz jsou šišinka, hypothalamus, hypofýza, brzlík, štítná žláza, příštitná tělíska, slinivka břišní či nadledviny. Viz také endokrinní, žlázy, exokrinní žlázy, sekrece, endokrinní systém.

Endokrinní je pojem, který se používá v souvislosti s buněčnou signalizací. Při endokrinní signalizaci se cílová buňka nachází poměrně daleko od buňky, která signál uvolňuje. Endokrinní signály jsou hormony: ty se ke svým cílovým buňkám dostávají prostřednictvím krevního oběhu. Poznámka: Pojem „endokrinní“ je někdy vnímán ve smyslu „s vnitřní sekrecí“. V této souvislosti se výraz „endokrinní“ používá nejčastěji v souvislosti s endokrinními žlázami (neboť ty vylučují hormony přímo do krevního oběhu). Opakem endokrinního je v takovém případě výraz exokrinní. Viz také parakrinní, buněčná signalizace, signální molekuly a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz endokrinní.

Systémový oběh, velký krevní oběh neboli tělní oběh je oběh krve mezi srdcem a všemi ostatními částmi těla (kromě plic). Přenáší okysličenou krev k buňkám a vrací odkysličenou krev zpět do srdce. Viz také systémový, plicní oběh, krevní oběh.

Systémový lupus erythematodes (SLE) je závažné autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, které se vyskytuje zejména u žen. Typickým příznakem je vyrážka na obličeji ve tvaru motýla, ačkoli ta se může vyskytovat i u jiných forem lupus erythematodes. SLE však postihuje řadu důležitých orgánů (mj. i mozek a ledviny). Viz také systémový.

Systémový znamená „vyskytující se v celém těle“, popř. „postihující tělo jako celek“ apod. Opakem „systémového“ je lokální. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz systémový.

Ženský reprodukční systém je orgánový systém, který zajišťuje rozmnožování (reprodukci) u žen. Ženský reprodukční systém je tvořen jednotlivými ženskými pohlavními orgány. Viz také mužský reprodukční systém.

Limbický systém (lat. systema limbicum) je tvořen několika mozkovými strukturami, které se nacházejí se po obou stranách thalamu, bezprostředně pod spánkovým lalokem. Limbický systém se podílí na řadě důležitých funkcí, včetně emocí, chování, dlouhodobé paměti a čichu. V neposlední řadě se limbický systém rozhodujícím způsobem podílí na tvorbě vzpomínek. Viz také mozek.

Mužský reprodukční systém je orgánový systém, který zajišťuje rozmnožování (reprodukci) u mužů. Mužský reprodukční systém je tvořen jednotlivými mužskými pohlavními orgány. Viz také ženský reprodukční systém.

Převodní systém srdeční (lat. systema conducens cordis) zajišťuje stimulaci a vedení vzruchu v srdci. Aby srdce mohlo vhánět krev do těla, je nutné, aby docházelo ke koordinovaným stahům buněk jednotlivých síní a komor, které se musí v rámci každé z nich současně stáhnout či uvolnit. Viz také atrioventrikulární uzel, sinoatriální uzel, Hisův svazek, Purkyňova vlákna, Tawarova raménka.

Zobrazeno 1 až 10 z 56

Počet výsledků